Pod pojęciem stomatologii estetycznej mamy wszelkie zabiegi, które wpływają na poprawę estetyki zębów. W zakres stomatologii estetycznej wchodzą m.in. wykonywane u nas zabiegi z protetyki (licówki, korony) czy ortodoncji. Jeśli chcielibyście poprawić wygląd swoich zębów lub sprawić, aby uśmiech był ładniejszy proponujemy umówić się na wizytę z jednym z naszych stomatologów, który zdiagnozuje problem i zaproponuje właściwe rozwiązanie. Mamy tą zaletę, że u nas lekarze ściśle współpracują ze sobą i nie ważne czy traficie Państwo do naszego lekarza protetyka czy ortodonty – dalsze leczenie będzie optymalne już u właściwego z lekarzy.
U pacjentów niezadowolonych jedynie z koloru uzębienia, wykonujemy zabiegi wybielania zębów. W przypadkach gdy chodzi również o poprawę kształtu zębów możemy zaproponować licówki i korony by poprawić ich kształt i wygląd – te zabiegi wykonuje stomatolog protetyk.
Natomiast w przypadku nieprawidłowego ustawienia zębów – poprawę tego ustawienia dokona dentysta ortodonta.
Zabieg wybielania zębów wykonywany jest na jednej wizycie, polega na pokryciu zębów specjalnym żelem, wybielanie trwa około jednej godziny. Zęby, które są pokryte osadem lub kamieniem nazębnym wymagają wcześniejszego oczyszczenia – zabiegi scalingu i piaskowania zębów.
Licówki to uzupełnienie odbudowujące częśc licową (wargową) zęba. Licówka ma postać cienkiej łuski. Może służyć również do korygowania niewielkich wad ortodontycznych.
Periodontologia to nauka zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób aparatu zawieszeniowego zęba, tzn. tkanek utrzymujących zęby w zębodołach (tzw. przyzębia). Schorzenia tkanek miękkich i twardych otaczających ząb nazywamy periodontopatiami. Ze względu na ilość, częstość i skutki zachorowań można je nazwać chorobami społecznymi. Dotyczą pacjentów w różnym wieku. U dzieci przebieg jest mniej nasilony. U dorosłych natomiast jest to najczęstsza przyczyna utraty zębów.
Główna przyczyną periodontopatii jest występowanie płytki bakteryjnej na skutek zaniechania zabiegów higienicznych. Płytka nazębna jest najistotniejszym czynnikiem zapaleniotwórczym tkanek przyzębia oraz przyczyną zmian o charakterze próchnicowym. Dlatego stomatolodzy tak często zalecają pacjentom piaskowanie i skaling zębów (usuwanie kamienia nazębnego).
Czynniki związane z pojawieniem się chorób przyzębia to także:
- uwarunkowania genetyczne – dziedziczenie jest czynnikiem predysponującym do wystepowania chorob przyzębia,
- wiek – wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania,
- wadliwe wypełnienia, zwłaszcza nawisy występujące w przestrzeniach międzyzębowych,
- stare uzupełnienia protetyczne, uciskające, niewypolerowane protezy, nieszczelne mosty i korony,
- palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu,
- zgryz urazowy, zaciskanie zębów czy zgrzytanie zębami, wady zgryzu,
- stres i zmęczenie,
- niedobory witamin, nieprawidłowe odżywianie,
- spadek odporności,
- cukrzyca.
W naszym gabinecie wykonujemy szereg zabiegów profilaktycznych, których zadaniem jest niedopuszczenie do rozwoju choroby oraz likwidacjia istniejących już symptomów chorobowych.
Usuwanie złogów nazębnych (skaling ultradzwiękowy) jest to zabieg który polega na rozbiciu struktury kamienia nazębnego przy uzyciu ultradźwięków. Drgania emitowane przez końcówkę tipu skalera wprowadzają cząsteczki wody w ruch inicjując zjawisko kawitacji, czyli uszkodzenia ścian komórkowych drobnoustrojów. Zabieg jest z reguły bezbolesny, jednak przy dużej ilośći złogów mogą być odczuwane delikatne dolegliwośći bólowe, wtedy na życzenie pacjenta wykonywane jest znieczulenie. Po zabiegu może wystąpić wrażliwość pozabiegowa, krwawienie z dziąseł, w związku z tym należy stosować pasty na zniesienie nadwrażliwości i płukankę np. Eludril oraz szczoteczkę z miekkiego włosia.
Piaskowanie zębów polega na mechanicznym ścieraniu przebrawień zewnątrzpochodnych na skutek uderzeń strumienia piasku, powietrza i wody, wydobywającego się z jednego strumienia dyszy piaskarki. Dodatkowo wygładza powierzchnię zębów po zabiegu skalingu, co znacznie wydłuża czas ponownego odkładania płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Po zabiegu pacjent powinien stosować tzw. białą dietę do 48 godz po zabiegu, unikać kawśnych i barwiąch pokarmów oraz wstrzymać się od jedzenia i picia godzinę po zabiegu.
Skaling ręczny i kiretaż jest zabiegiem mającym na celu usunięcie kamienia nazębnego poddziąsłowego, wygładznie powierzchni cementu korzeniowego oraz usunięcie ziarniny zapalnej znajdującej się w kieszonce patologicznej.